Çukurova Rock Festivali – Pentagram Konseri

3238

Bu yıl ilk kez düzenlenen Çukurova Rock Festivali toplamda 3 gün sürdü. Festivalin sadece ilk gününe katılmak bile bana yetti zaten. Sevdiğim grupların çoğu o gün sahnedeydi. Her ne kadar festivale biraz geç katılmak durumunda kalsakta, efsane bir gün bizi bekliyordu ve gerçekten de öyle oldu…

Pentagram konserine geçmeden önce bahsetmek istediğim bir iki ufak şey var. Bunların ilki Pilli Bebek sahnedeyken sesin gereksiz yere fazla açılmış olması, o kadar abartı bir ses seviyesi vardı ki resmen kulaklarımızı tırmaladı. Neden böyle bir şey yapıldığına anlam verememiş olsam da, festival de beni en çok rahatsız eden şey bu oldu. Pilli Bebek sahnede gayet iyi bir performans sergiledi ama o ses olayı baya bir can sıktı tabi.

İkinci olarakta Mor Ve Ötesi’nden bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde 20. Yılını kutlayan Mor Ve Ötesi, yine bildiğimiz gibi bombaydı! Adamlar adeta yıktı geçti! Diğer günlerde sahne alan grup ve müzisyenlerin performansını bilmiyorum ama ilk günün en iyi ikinci performansı Mor Ve Ötesi’ne aitti. Günün en iyi performansı ise hiç kuşkusuz tabiki Pentagram’dı! Zaten Mor Ve Ötesi sahneyi Pentagram’a teslim etmek üzere sahneden inerken Harun Tekin’in ağzından Pentagram için dökülen hayranlık dolu güzel sözler her şeyi özetler nitelikteydi.

Saatler gece yarısını göstermek üzereyken Pentagram’ın ekibi göründü sahnede, önce enstrümanlar kuruldu, daha sonrada o efsanevi Pentagram tam kadro sahnedeydi! Konuk sanatçı olarak Demir Demirkan ve Murat İlkan’ın Pentagram’a eşlik edeceğini zaten biliyorduk ama en büyük sürpriz Ogün Sanlısoy’un da sahnede olması oldu. İçimden keşke Ogün baba’da sahnede olsa diye geçirirken birden bire onu sahnede görmek çok mutlu etti açıkçası. Pentagram’ın Akustik konserlerine gitmiş olanlar bilir, gerçekten efsane bir kadro sahnede yer alıyor ama bu ondan çok çok daha iyiydi çünkü sahnede akustik müzik yapan bir Pentagram yoktu, özüne dönüp elektrik konser veren bir Pentagram vardı ve gerçekten de orası o andan itibaren yıkıldı! Sahnede üç elektro gitar, üç vokal vardı ve hepsi de Pentagram’ın efsanelerindendi. Metin Türkcan, Hakan Utangaç ve Demir Demirkan üçlüsünü aynı anda dinlemek, Ogün Sanlısoy, Murat İlkan ve Gökalp Ergen’i de aynı sahnede, aynı şarkıya düet yaparken görmek paha biçilemez bir an oldu…  Birkaç şarkıda Ogün Sanlısoy, birkaç şarkıda Murat İlkan ve birkaç şarkıda da grubun şu an ki vokalisti Gökalp Ergen Pentagram’a eşlik etti. Gecenin sonuna doğru yaklaşırken ise üçü birden aynı sahnede bizlerleydi.

Pentagram’ın Çukurova Rock Festivali playlisti ise şu şekildeydi;

Yazımın sonlarına doğru yaklaşırken bu festivalde emeği geçen herkese çok çok teşekkür ederim, hem kendi adıma, hem de Adana ve çevresindeki Rock müzik dinleyicileri adına. Herkesten çok binlerce kilometre yol gelerek festival boyunca bana eşlik eden o güzel insana çok çok teşekkür ederim, ona minnettarım, iyi ki benimle o güzel anları paylaştı, iyi ki var!

Yazımı noktalamadan önce belirtmek isterim ki bu link üzerinden sayfamızda bulunan festivalin ilk gününe dair birkaç performansa ulaşabilirsiniz. Bu linkte bulunan oynatma listesi üzerinden de festivalde çektiğimiz diğer videolara bakabilirsiniz. Gecenin en iyi performansı olan ve sahnede ki efsanevi Pentagram ekibiyle dinlemenin ne kadar büyük bir mutluluk olduğunu anlatamayacağım ama çektiğim videodan az da olsa o hissi tadabileceğinizi düşündüğüm efsanevi Pentagram şarkısı “Bir” performansı ile sizleri baş başa bırakıyorum.

Ogün Sanlısoy’un da dediği gibi; Arkadaşlaaaaarrrr Pentagraaaammmm!!!