Değişen Tek Şey Rakam!

2635

Evet yine bir yılbaşı yazısı kaleme aldım çünkü yılbaşı geliyor. Bu sefer yazıyı biraz daha erken yayınlıyorum çünkü uzun süren sessizliğimi bir an önce bozmak istedim.

Bu sefer 2018, yani fark eden tek şey sadece ama sadece rakam! 2017 yılına girmeden önce de söylemiştim “daha beter olacak her şey” adlı yazımda, hiçbir şey değişmeyecek hatta her şey tabiri caizse daha da boka saracak diye, aynen öyle oldu! Haklı olmak değil mesele, görünen köyün kılavuz istememesi durumu bu, olanı görmemeye çalışmak bir şey değiştirmiyor maalesef, her şey olduğu gibi, hani derler ya gün gibi ortada diye aynen o hesap işte.

2018’de de yine bir şey değişmeyecek, hiç mi diye soracak olursanız, en azından iyi yönde değişmeyecek. “Ya sende hep kötü şeylerden bahsediyorsun” diyenlerinizi duyar gibiyim, ben bahsetmiyorum, olanı söylüyorum. İşinize gelir gelmez, bilemem. Beni hiç de ilgilendirmiyor açıkçası, ben her zaman ki gibi olanı söylüyorum, görüneni. Tutup da kafamdan uydurmuyorum.

Güzel şeyleri herkes görmek istiyor, buna bende dahil ama maalesef ki güzel şeylerden ziyade hep kötü şeyleri görüyoruz ve bunları görmek zorunda bırakılıyoruz. Ne yapıyoruz peki bunları değiştirmek için? Hiçbir şey yapmıyoruz, yapsak da pek azımız yaptığı için maalesef ki bir şey değişmiyor. Yine sıkıntılı günler bizi bekliyor, tuzu kuru olanlara göre hava hoş tabi, onlar yine sadece eğlenecek ve kendilerine hayatın iyi yönünden, güzel yönünden kesitler sunarak mutlu mesut yaşamaya devam edecekler. Kafasını kuma gömen deve kuşu misali…

Hayat sadece güzelliklerden ve iyiliklerden oluşmuyor maalesef, kötü olan şeyleri de görmek gerek. Görmemezlikten gelince o kötü şeyler yok olmuyor, 2018’de de aynen öyle olacak işte! Kötü şeyler artarak devam edecek, adım kadar eminim buna ve yine büyük bir çoğunluk “aman banane” modunda yaşamaya devam edecek, yaşamak denirse tabi buna! Zaten yılbaşı dediğimiz olay da 2 günlük bir şey, bir o gün ki eğlence, bir de ertesi günü dönecek olan muhabbetler, ondan sonra zaten herkes sıkıcı hayatına geri dönecek. O insanı içine çekip, boğan sıkıcı rutine… Keyfi yerinde olanlar, hayatı sıkıcı olmayanlar, hayatını dolu dolu yaşayanlar için yine çok bir şey değişmeyecek, en fazla bazı şeyler daha zorlu ve sıkıntılı olmuş olacak ama onlar bir şekilde baş edecekler yine, bizler de az önce de söylediğim gibi sıkıcı hayatımıza, o rutinin içine geri döneceğiz.

Yine de, geçen yıl ki yazımda 2017 yılı için bulunduğum temenniyi tekrarlayarak bitireyim bu yazımı da, (çok zor ama) 2018, başta ülkemiz olmak üzere bütün dünyaya, barış, sağlık ve huzur getirsin, mutluluk zaten gelir bunlar olduktan sonra!