Dinlemekten Bıkmadığımız Şarkılar…

3065

Merhaba sevgili rocker dostlarım ve yilmaztokatli.com takipçileri, kısa bir aranın ardından yeni yazımla sizlerleyim. Yazacak pek fazla bir şey bulamadığım ve aynı zamanda da pek vaktim olmadığı için artık bir şeyler yazmalıyım diye düşünerekten başlıkta da gördüğünüz gibi “dinlemekten bıkmadığımız şarkılar” adı altında yeni yazımı kaleme almaya karar verdim. Listemize başlamadan önce belirteyim, bu liste Türkçe Rock şarkılarından oluşmaktadır.

Hepimizin zevkleri aynı olsada birçoğumuz farklı zevklere sahip olabiliyoruz bu yüzden bire bir aynı listeleri çıkaramayacak olsakda büyük ölçüde benzerlik gösterecek listeler ortaya çıkartırız diye düşünüyorum. Hatta kendi listemden birkaçını sıralamaya başlamadan önce sizin de dinlemekten bıkmadığınız şarkıların listesini yorum kısmında görmek isterim 🙂

 

Dinlemekten bıkmadığım o kadar çok şarkı var ki şu an hangisine yazımda ki listemde yer vermeyelim hiç bilmiyorum. Bu yazıda ki listemi oluştururken baya bir kararsız karacağım belli oldu 🙂

Lafı daha fazla uzatmadan “dinlemekten bıkmadığımız şarkılar” listesine Türkçe Rock müziğinin yıllanmış şarkılarıyla giriş yapalım.

Fatih Erdemci – Ben Ölmeden Önce

 

Bu şarkıyı bilmeyen Rock müzik dinleyicisi yoktur diye düşünüyorum, yaşı küçük olsun, büyük olsun her Rock müzik dinleyicisi “Ben Ölmeden Önce”yi bir yerlerde duymuştur, dinlemiştir. Benim enlerimdendir, hatta yeri gelmişken değinmeden geçmek istemem, ben bu şarkıyı en sevdiğim müzisyen olan Barış Akarsu aracılığıyla duymuştum ve ilk dinlediğim andan beri beni etkileyen bir şarkı olmuştur “Ben Ölmeden Önce.”

Üç Nokta Bir – Dediler Ki

Şimdilerde solo olarak müzik hayatına devam eden Melis Danişmend’in vokali ile dinlediğimiz “Üç Nokta Bir” grubunun hayat verdiği “Barda” adını taşıyan etkileyici ve sürükleyici filmin soundtracki olan bu şarkı gerçekten benim yüreğime dokunan şarkılardan biridir, hayata baktığım pencereyi kısmen de olsa anlatan bir şarkı olduğu için benim için önemli parçalardandır.

Yavuz Çetin – Yaşamak İstemem


Ülkemizde yetişen ve gelmiş geçmiş en iyi gitaristler arasına adını altın harflerle yazdırmış olan değerli müzisyen ve gitar virtüözü Yavuz Çetin’in en sevdiğim şarkısı olan “Yaşamak İstemem”, insanlara ve bu hayata dair dile getirmek istediklerimi tam anlamıyla dile getiren nitelikte bir eser. Şarkıda geçen her kelimenin altına imzamı atarım diyebileceğim nadir şarkılardan. Keşke Yavuz Çetin aramızda olsaydı da çok daha güzel eserler ortaya koyarak biraz olsun hislerimize tercüman olup da kulaklarımızın pasını silebilseydi, mekanın cennet olsun üstad…


Mor Ve Ötesi – Cambaz
 


“Dinlemekten Bıkmadığımız Şarkılar” listemizde ilerlerken Türkçe Rock müziğin efsane gruplarından olan “Mor Ve Ötesi”ne de yer vermemek olmazdı. Efsane diyorum çünkü gerçekten benim için öyleler 🙂 Vurucu sözleriyle olsun, zevkli ve kaliteli soundlarıyla olsun dinleyenleri içine çeken güzel şarkılara imza atan Mor Ve Ötesi, günümüzde de kendini bozmadan, kalitesini koruyarak yoluna emin adımlarla devam eden nadir gruplardan.


Kurban – Yalan Dostum

Sert ve sağlam soundlarıyla olsun, eğlenceli klipleriyle olsun, güzel coverları ve güzel şarkılarıyla kulağımızın pasını silen ve hayatımızda yeri büyük olan gruplardan “Kurban”a bu listede yer vermemek olmaz.

Whisky – Yak Bizi
 


Whisky birçoğumuzun da bildiği gibi Türk Rock müziğinin köklü gruplarından ve “Yak Bizi” isimli şarkıları da hem klibi, hem sözleri, hem de müziğiyle efsaneleşmiş bir şarkı. 

 

Ünlü – Estarabim
 


Rock müziğin efsane isimlerinden biri olan Erkin Koray’dan dinlediğimiz Estarabim, Ünlü grubunun sağlam soundu ile harmanlanan ve kalite kokan başarılı coverlardan. 

 

Moğollar – Bi’şey Yapmalı

 Türk Rock müziğinin kilometre taşlarında adı bulunan efsane grup Moğollar’ın anlam dolu şarkısı Bi’şey yapmalı benim için yeri doldurulamayacak eserlerden.

 

Barış Manço – Gülpembe
 


Anadolu Rock müziği deyince akla gelen ilk isimlerden biri olan Barış Manço’nun en sevilen eserlerinden Gülpembe ise Barış Manço’nun 13 yaşındayken ölen babaannesinin ismini taşımakta. 
 
Kazım Koyuncu – İşte Gidiyorum
 


Karadeniz müziğinin efsane isimlerinden olan Kazım Koyuncu, Karadeniz müziği ile Rock müziği başarılı bir şekilde harmanlayarak ardında güzel eserler bırakmıştır. “İşte Gidiyorum” Kazım Koyuncu’nun beni derinden etkileyen sözlere sahip olan en sevdiğim şarkısıdır. Mekanın cennet olsun Kazım Koyuncu…

 

Feridun Düzağaç – Boş Ders Şarkısı
 

Türk Rock müziğinin vazgeçilmez isimlerinden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda hemşehrim olan Feridun Düzağaç’ın en sevdiğim şarkısı olan Boş Ders Şarkısı, sözleriyle, hayata dair şeyleri dile getirmesiyle bende yeri başka olan şarkılardan olmuştur.

 

Teoman – Paramparça

 Türk Rock müziği deyince akla gelen ilk isim olan “Teoman”ın dinlemekten bıkmadığımız o kadar çok şarkısı var ki tek başına ona liste yapmaya kalkışsak, tek bir liste de tamamlayamayız, o yüzden en bilinen ve sevilen parçalarından biri olan “Paramparça” ile bu listede Teoman’a da yer vermiş olduk.
 
Şebnem Ferah – Sil BaştanTürk Rock müziğinin kraliçesi olarak bilinen “Şebnem Ferah” “Sil Baştan” başlamak gerek bazen diyerek hepimizin gönlüne dokunmuştur diye düşünüyorum, o yüzden en sevilen parçalarından biri olarak Sil Baştan’a bu listede yer verdim.

 

Pentagram – BirTürk Rock ve Türk Metal müziğin öncü isimlerinden olan “Pentagram” bence bu ülkenin standartlarının hep birkaç tık üzerinde seyrediyor. Sadece “Bir” ismini taşıyan bu anlam dolu ve sağlam soundu iliklerimize kadar işleyen şarkı dışında birçok kaliteli şarkısı var. Pentagram dedik nasıl olsa fazla söze gerek yok… 🙂
 
Ogün Sanlısoy – PencereTürk Rock müziğinin en sevilen isimlerinden biri olan Ogün Sanlısoy’la ilk olarak Pentagram aracılığıyla tanışmıştık. “Pentagram” ile yürüdüğü bu yolda tek başına yürüme kararı vererek hayatımızda daha büyük yer edinmiş bir müzisyen oldu. Daha sonra birçoğumuz üzüldük Pentagram’dan ayrıldığına ama tek başına yaptığı işlere bakınca da iyi ki ayrılmış demeden edemiyorum şahsen… 🙂 

 

Mavi Sakal – İki YolTürk Rock müziğinin köklü gruplarından biri olan Mavi Sakal, uzun süre sessiz kaldıktan sonra geçtiğimiz günlerde hayatımızda ki yerini yeni çalışmasıyla daha da sağlamlaştırmıştı. Her ne kadar ilk zaman ki kadroyla geri dönememiş olsalar da birçoğumuz çok sevindik tekrardan geri dönmelerine.
 
Hayko Cepkin – Sıkı Tutun

 
Türk Rock müziği deyince akla gelen ilk isimlerden biri olan ve gittiği her yerde resmen sevgi seli ile karşılanan bir diğer müzisyenimiz ise “Hayko Cepkin.” Kendine has soundu ve sıradışı sahne performansları ile adından çokca söz ettiren Hayko Cepkin’in sağlam brutal vokallerine de değinmeden geçmek olmaz. Sıkı Tutun benim için yeri çok başka olan şarkılardan biri, sözleri olsun, müziği olsun beni hep başka diyarlara götürmüştür.

 

Haluk Levent – Akdeniz Akşamları

 
Türk Rock müziğinin kilometre taşlarında adı olan ve aynı zamanda hemşehrim olan “Haluk Levent” ise “Akdeniz Akşamları” isimli şarkısı ile akıllara kazınmıştır. Bir zamanlar Akdeniz Akşamları’nı çalmayan müzisyen kalmamıştır diye düşünüyorum, özellikle sahillerde ateş eşliğinde ve kız tavlama aracı olarak kullanıldığı da bilinmektedir 🙂

 

Gripin – Böyle Kahpedir DünyaBenim için Türk Rock müziğinin kaliteli gruplarından bir diğeridir “Gripin”, şarkının adı kadar sözleri de bir o kadar anlamlı olan bu şarkıyı bilmeyenimiz yoktur herhalde.

 

Duman – Aman AmanTürk Rock müziğine adını yazdırmış bir diğer grubumuz olan “Duman” için diyecek çok bir şey yok zaten, hepimiz biliriz, severiz, dinleriz. “Dinlemekten bıkmadığımız şarkılar” serisine de “Aman Aman” parçasıyla yer verdiğimize göre, geriye keyifle dinlemesi kalıyor.

 
Cem Karaca – Resimdeki GözyaşlarıAnadolu Rock deyince akla gelen ilk isim olan “Cem Karaca”, müzik tarihine adını altın harflerle yazdırmış üstadlarımızdan, onun şarkılarında ki his ve tat hiçbir müzisyenin şarkısında yok, senelerdir zevkle dinlediğimiz şarkılarını ölene dek aynı zevkle dinleyeceğimize adım kadar eminim, büyük üstadın anısına saygıyla, mekanın cennet olsun Cem Karaca.

 

Bulutsuzluk Özlemi – Sözlerimi Geri AlamamTürk Rock müziğinin önde gelen gruplarından bir diğeri de hiç tartışmasız “Bulutsuzluk Özlemi”dir. Şimdiye kadar yaptığı birçok şarkı ve albümle Türk Rock müziğinin kalitesini arttıran yegane gruplardandır. “Sözlerimi Geri Alamam” zaten artık klasikleşmiş bir şarkı, sevmeyenimiz yoktur herhalde diye düşünüyorum 🙂
 
Barış Akarsu – Islak Islak
 


Ve geldik en sevdiğim müzisyen olan “Barış Akarsu”ya! Barış Akarsu Türk Rock ve Anadolu Rock müziğinin en önemli isimlerinden biridir. Seven vardır, sevmeyen vardır o ayrı konu ama yaptığı müziğin hakkını verdiği gerçeğini hiçbir şey değiştiremez! Her ne kadar Barış Manço ve Cem Karaca’nın yolundan gittiği için onları örnek aldığı için eleştirilere maruz kalmış olsa da gerçekten orijinal ve sağlam bir Rocker’dır! \m/ Keşke şu an aramızda olsaydı da yeni ve güzel şarkılar yapıp kulaklarımızın pasını silmeye, hislerimize tercüman olmaya devam edebilseydi… İyi ki varsın, iyi ki tanıdık seni abi…
Mekanın cennet olsun Barış Akarsu.

 

Listeye bonus olarak bu iki sağlam Rock & Metal parçalarını da eklemeden duramadım, keyifli dinlemeler 🙂
 
Bonus
 
Murder King – Demokrasi

“Murder King” 2014 yılında yayınladığı “Gürültü Kirliliği” adını taşıyan albümüyle gerçekten başarılı işlere imza attı, daha sonra albümdeki kaliteli parçaları kliplendirerek adından çokca söz ettirdi. Rock & Metal müzik adına vazgeçilmez gruplarımdan biri oldu desem yalan olmaz. Yeni albüm kayıtlarını da yaptıkları gelen bilgiler arasındaydı, ikinci albümü de büyük bir merakla bekliyorum.
FALLEN – Maskeler


“FALLEN” grubu henüz profesyonel anlamda bir albüme sahip olmasa da gerçekten çok sağlam bir şekilde müzik yapan bir grup, sözleriyle, müzikleriyle, düzenlemeleriyle gerçekten güzel işler yaparak gelecek vaat ettiklerini belli ediyorlar. Şimdilik barlarda sahne almakla yetinseler de onların da ilerde albüm çıkaracakları kaçınılmaz bir gerçek, o günü de sabırsızlıkla bekliyorum 🙂
 
Ve FALLEN ile “dinlemekten bıkmadığımız şarkılar” listemi sonlandırıyorum, yazımın başında da bahsettiğim gibi bu liste daha çok uzar gider, o yüzden bu yazıda sadece en çok bilinen ve benim de en sevdiklerim arasında yer alan şarkılara yer verdim, umarım sizlerde listeyi beğenmişsinizdir. Sizlerde yorumlarınızla bana katılabilir, fikirleriniz dile getirerek kendi listenizi oluşturabilirsiniz.

Zaman ayırıp yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ediyor ve yazılarımı paylaşarak bana destek olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere takipte kalın!