Günümüzün Konser Seyircileri Telefonlar

1754

Hepimiz zaman zaman eğlenmek için farklı mekanlara ya da festivallere gitmişizdir. Müzik seven insanlar olarak konser etkinliklerini hiç kaçırmayanlarımız bile var hatta. Ben de elimden geldiğince konserlere katılan bir insan olarak, gözlemlediğim ve gerçekten çok rahatsız olduğum, düzelmesi gerektiğine inandığım iki konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Aslında bu yazıyı çok uzun zamandır kaleme almak istiyordum ama şimdiye kısmetmiş, neyse geç olsun güç olmasın diyor daha fazla uzatmadan konuya giriş yapıyorum.

Konser etkinliklerinde dikkatimi çeken ilk şey telefon kullanımı kesinlikle. Çağımızın gereği olarak artık hepimiz telefonlarımız üzerinden büyük bir iletişim içerisine giriyor hatta ve hatta anbean her şeyimizi bu cihazlar sayesinde paylaşıyoruz. Bazı insanlar ise iş için bile kullanıyor. Hepimizin de gayet iyi bildiği gibi iletişimin çok daha ötesine geçmiş durumda cebimizdeki bu “küçük” cihazlar. Hatta cebimdeki yabancı adında yabancı bir senaryodan uyarlama çok güzel bir filmi bile yapıldı bu akıllı telefonların hayatımızın ne kadar içerisinde olduğuna dair, buraya kadar okuyanların; “E bu ne şimdi? Teknoloji içeriği mi okuyoruz?” Dediğini duyar gibiyim, haklısınız ama anlatmak istediklerimi daha net aktarmak için bunları yazmadan edemezdim.

Yer yer konserlerde bazı minik çekimler yaparak, bazen de çok sevdiğim bir şarkının canlı performansını ölümsüzleştirmek için telefonlarımızı elimize alıyoruz konserler esnasında. Hatta eğer şanslıysak o çok sevdiğimiz sanatçıyla ya da grupla fotoğraf çektirmek için de ilk onlara sarılıyoruz. Kimisi ise, “bak ben ne kadar eğleniyorum” edasıyla insanları hikayelere boğuyor. Bunların hepsini yer yer yapıyoruz ya da etrafımızda yapanları mutlaka görüyoruz. İşte tam da bu noktada sıkıntı var! O kadar çok kaptırıyoruz ki kendimizi bu şeylere, anın tadını çıkarmayı unutuyoruz. Bunu hepimiz yaşıyoruz, geçmişte katıldığım konser etkinliklerinde ben de kendimi tam olarak bu durumun içinde görüyorum dönüp baktığımda bunu itiraf etmekte bir sakınca da görmüyorum açıkçası, geç de olsa farkına varmış olduğum için. Bazı anlarda ise iyi ki bu performansı kayıt altına almışım demeden de edemiyorum. Tekrar tekrar açıp izleyip o güzel anları hatırladığım da oluyor, unuttuğum güzel bir performans anını hatırladığımda. Hatta birkaç kere çok değer verdiğim bazı insanların çektiğim görüntülerden alıntı yapıp ürettikleri içeriklerde kullandıklarını da gördüm ve ne kadar mutlu oldum tahmin edemezsiniz. Bu yönlerden baktığımızda ve tadını kaçırmadan kullandığımızda bu cebimizdeki akıllı cihazlar bizler için gerçekten çok güzel ve yararlı olabiliyor ama eğer tadını kaçırır ve anın tadını çıkarmaktan kendimizi alıkoyacak duruma gelirsek, elimizden düşmeyen bu cihazlar bizi tam manasıyla hayattan koparabiliyor.

Telefonlarla ilgili söylemek istediğim bir diğer konu ise şu, bazen o kalabalığın içerisinde bulunan bazı arkadaşlar bilmem kaç metre uzakta bulunan sahnedeki sanatçıyı çekerken çok bir yararı varmış gibi telefonların flaşlarını da açıyor, videoya hiçbir yararı olmadığı gibi sahnedeki sanatçıyı kör etmek suretiyle rahatsız da ediyor, nasıl oluyor da bu kadar basit bir detayı atlayabiliyorlar bilmiyorum ama bu da çok sık gördüğüm yanlış davranışlardan olduğu için belirtmeden geçmek istemedim.

Yazımın başında iki farklı konudan bahsetmiştim hatırlarsanız, ilki olan cep telefonlarımızdan bahsettim, ikinci ve son konu ise bazı insanların yer yer olgunluktan uzak olmasından, yer yer içkiyi fazla kaçırmasından, yer yer ise bazı şeyleri düşünecek kapasitede olmamasından dolayı olsa gerek “eğleniyorum” adı altında etrafına aşırı derecede rahatsızlık vermesi ve tek niyeti sahnedeki ismi dinlemeye gelen, sakince bir köşede müziğin keyfini çıkarmak isteyen insanlara rahatsızlık vermesi durumu. Belki alınanlar ya da bu yazdığım satırları yanlış anlayanlar olacak ama çok da umurumda olmadığını belirterek derdimi anlatmak adına yazacağım. Katıldığım bazı festivallerde yaşları belli bir seviyenin altında olan genç kardeşlerimin bu tür davranışlarda daha çok bulunduğuna üzüntü içerisinde birçok kez şahit oldum maalesef. Yaş olarak büyük olup da bu tarz davranış sergileyenler hakkında yorumu ise tamamen size bırakıyor ve es geçiyorum müsaadenizle. Tam bu noktada şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum kesinlikle, evet ben de çok sıkı bir Rock/Metal müzik dinleyicisiyim ve aynı müzik zevkini paylaştığımız insanları ya da kendimi övmek için söylemediğimi belirttikten sonra Rock/Metal müzik dinleyicisinin bu konuda son derece kaliteli olduğu örneğini vermeden geçsem olmazdı diye düşünüyorum. Dışardan bakan insanlara, özellikle Rock/Metal müzik dinlemeyen insanlara çok garip gelen birkaç örnek vermek istiyorum. Hepimizin bildiği gibi bir yerde Rock/Metal konseri varsa oradaki seyircinin içerisinde de mutlaka “pogo” veya “headbang” yapan insanlar görürsünüz, dışardan baktığınızda garip gelebilir belki ama Rock müziğin kültürüdür bu danslar, bilen bilir, bilmeyene de garip gelir haliyle. Zaten Rock müzik deyince bile yadırgayan insanların bu dansları yapan insanlara farklı gözle bakmamasını beklemek abes olur takdir edersiniz ki. “Bunlar ne yapıyor böyle?” vb. gibi tepkiler verenler var çok iyi biliyoruz hepimiz ama dikkat ettiyseniz hep belli bir bölge içerisinde olan olaylar bunlar, insanlar konserde bu “hareketleri” yaparak eğlenirken kesinlikle diğer insanlar rahatsız olmuyor. Özellikle “pogo” dediğimiz dans, belli bir alan içerisinde insanların birbirlerine omuz atmak suretiyle eğlendikleri bir dans biçimi ama onda bile o eğlencenin arasına girmek istemeyenler kesinlikle rahatsız edilmiyor. Bu saygı kültürünün tüm müzik dinleyicileri arasında benimsenmesi gerekiyor bence, her ne yaparsanız yapın, etrafınızı rahatsız etmeden yapın. Bilirsiniz toplumda bazı yazılı olmayan görgü kuralları vardır, bunlar okulda falan öğretilmez, o yüzden biraz dikkatli olup kendimizi geliştirmemizde yarar var diye düşünüyorum.

Uzun bir aradan sonra çok uzun bir süredir kaleme almayı düşündüğüm bu yazımı da sizlere aktarmak istedim, yer yer lafı biraz uzatmış olabilirim, anlatmak istediklerimi sağlıklı bir şekilde sizlere aktarmak adına bunu yaptığımı tekrar belirtmek isterim. Eğer buraya kadar yazıyı sıkılmadan okuduysanız ne mutlu bana, zaman ayırıp kaleme aldığım bu yazıyı okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Eğer sizler de benim gibi düşünüyor ya da bana destek olmak istiyorsanız yazımı paylaşabilirsiniz. Ayrıca konuyla ilgili yorumlarınız varsa aşağıya bırakabilirsiniz. Başka bir yazıda ve güzel konser ortamlarında buluşmak dileğiyle. ? ??