Hayır Demek Çok Mu Zor?!

3134

BU YAZININ PODCASTİNİ AŞAĞIDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Merhaba, bu yazımda “hayır diyememekle” ilgili düşüncelerimi aktaracağım. İnsanlar neden hayır diyemezler? Neden istemeye istemeye bazı şeyleri kabul eder ya da etmek zorunda kalırlar?

 

Hayır demeyi bilmemek, konuşmayı bilmemek gibi bir şey değildir sonuçta, “hayır” kelimesi aslında söylemesi çok kolay bir kelimedir ama nedense özellikle çevremizde hayır diyemeyen o kadar çok insan tanırız ki saymakla bitmezler herhalde. Şimdi asıl mesele neden hayır diyemediğimiz ya da biz diyoruzdur belki ama etrafımızdakiler neden diyemiyorlar? Mesela aileniz, neden hayır diyemiyordur? İyilik olsun diye mi? Ya da karşısında ki insanı kırmamak için mi? Nezaket mi gösteriyorlar yoksa kendilerine eziyet mi ediyorlar? Asıl soru bu bence! “Hayır diyememek” insana eziyettir bence ve asıl ilginç olan bunu kendi kendimize yapmamızdır. Bile bile yapmak istemediğimiz bir şeye hayır demek yerine ayıp olmasın diye ya da işte iyilik olsun diye veya zorundaymış gibi hissettiğimiz için hayır diyemiyoruz, peki çok mu iyi yapıyoruz? Sizi bilmem ama bence cevap, kocaman bir “HAYIR!”

timthumb

 

İnsan yapmak istediği şeyleri yapamamaktan ziyade yapmamak istediği şeyleri yapmak zorunda kalarak daha da mutsuz oluyor düşüncesindeyim… Yapmak istediğini yapamazsın belki, nedeni gayet basit bir örnekle imkansızlıktır. Bu imkansızlık ekonomik nedenlerden dolayı da olabilir, yeterli zamanının olmamasından da olabilir ya da başka herhangi bir şey olabilir. Bence bu kabul edilebilir çünkü telafisi vardır ama yapmak istemediğiniz bir şeyi yapmanın telafisi yoktur, artık yapmışsınızdır ve geriye dönüp de yaptığınızı geri alamazsınız. Tıpkı geçmişte yapmak isteyip de yapamadığınız bir şeyi geçmişe dönüp de yapma şansınızın olmaması gibi! Hani derler ya “bir şeyi yapmazsan pişman olursun ama yaparsan onun pişmanlığı geçer” diye, bence o da öznel bir kavram ve bence onun da pişmanlığı geçmiyor, yani en azından benim için öyle. Ben yapmadığım şeyler için pişman oluyorum en çok, yapmadığım değil de yapamadığım şeyler için, mesela yapıp da sonradan pişman olduğum şeyler daha da çok canımı sıkıyor. İşte bu yüzden hayır diyebilmek önemli bence, benim canım sıkılacağına, onun canı sıkılsın. Bende ki can da onda ki patlıcan mı diyebilirsiniz belki ama bir mecburiyetiniz yok, bunu anlatmaya çalışıyorum. Herkes kendinden sorumlu bu hayatta, o senden gelip de bir şey istedi diye illa yapmak mecburiyetinde değilsin ki, yapma! Sana kimsenin gelip de işte bunu istedim de yapmadın vs. tarzında bir davranış sergilemeye hakkı yok, olamaz da! Bunu yapan saygısız ya da kendini bilmezler yok mu? Elbette var ama bu gerçeği değiştirmiyor! Bence hayır demek, daha doğrusu istemediğiniz şeylere hayır diyebilmek insanın ömrünü uzatıyor, hayatını güzelleştiriyor, bunların hiçbirini yapmasa da mutsuz olmanızı engelliyor. E daha ne olsun? Neden bile bile mutsuz olayım ki? Yapmak istemiyorsam yapmam, “hayır!” der geçerim!

wpid-screenshot_2015-10-09-21-21-25

Yazımın sonlarına doğru gelirken şunu da belirtmeden geçmeyeyim, bazı durumlar vardır yapmak istemeseniz bile yapmak mecburiyetinde kalırsınız bazı şeyleri, hayır deseniz de işe yaramaz bazen, işte o tarz durumlarda tabiri caizse mutsuzluğun dibine vurur bence insan. Bu bahsettiğim durumun nasıl bir şey olabileceğini sorarsanız eğer ailevi bir durum olabilir, çalışıp para kazanmak durumunda olduğunuz bir iş olabilir, bu tarz mecburi şeyler konunun dışında tabi ki! Benim bahsettiğim, hiçbir şekilde mecburiyetimizin olmadığı, ikili ilişkilerimiz. Mecburiyet maalesef ki hayatımızda var ve birçoğumuz bununla yaşayıp, bununla ölmek zorunda kalıyoruz ama neden mecburiyetimiz olmayan durumlarda hayır demiyoruz? Benim anlamadığım ve hiçbir zaman da anlayamayacağım durum bu! Kim olursa olsun, ne olursa olsun. İsterse beni sevmesin, isterse bana gıcık olsun, hiç fark etmez! Mecburiyetimin olmadığı bir durum da bir insana “evet” demem, hayırsa “hayır” derim! Zaten hayat yeteri kadar acı ve mutsuzluk dolu, yeteri kadar canımız sıkılıyor ve üzülüyoruz, bir de başkalarının istekleriyle canımızı sıkıp, kendimizi mutsuz etmeye hiç gerek yok! Siz siz olun mecburiyetinizin olmadığı hiçbir durumda istemediğiniz bir şeye evet demeyin, emin olun ki çok daha mutlu ve huzurlu olacaksınız, kendinizi çok daha özgür hissedeceksiniz.

Yeni yazılarda görüşmek üzere, mecburiyetsiz ve mutsuzluktan uzak “hayır diyebildiğiniz” huzurlu günler dilerim! 🙂