Popüler Kültürün Susmayanları!

1415

Çok uzun bir aranın ardından herkese merhaba! Yeni bir yazı ile karşınızdayım, bu yazımın konusu ise bir süredir gündemi meşgul eden rapçilerin yaptığı “Susamam” isimli çalışma ve insanların tutumu.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu ülkede ne zaman bir şey popüler olsa, herkes o şeyin hastasıymış gibi davranmaya başlıyor. Bu bir hastalık mı? Özentilik mi? Yoksa popüler olan şeylerden etkilenmek mi bilmem ama hiç mi hiç hoş bir şey olmadığı kesin. Beni birebir olarak tanıyanlar gayet iyi bilir ki ben hiçbir zaman bu insanlar gibi davranmadım, davranmam da! Aslında bu biraz da insanın kişiliğiyle, kendini bulup bulamamasıyla alakalı diye de düşünmüyor değilim. Artık siz nasıl yorumlarsınız bilmem ama ben öyle olduğu düşüncesindeyim, kendimi kişiliği oturmuş, karakteri net birisi olarak görüyorum, eminim ki az çok beni takip eden, bilen insanlar da bunu böyle düşünüyordur. İşte bu yüzden insanların sonradan rapçi olmasına ya da hiç dinlemediği bir tarzken birden müptelası olmasına anlam veremiyorum, veremeyeceğim de! Hiçbir zaman da bunu doğru bulmayacağım. Henüz kendini bulamamamış olanlar, arayış içinde olanlar bu söylediklerimden muaf tabii ki! Benim de çevremde, birebirde tanıdığım olsun, sadece takipleştiğim olsun, birçok insan bu kervana katıldı, ne düşünüp de katıldılar, ne kadar samimiler, ne kadar kendilerinden eminler bilemem ama bana garip geliyor en başta da belirttiğim gibi.

Neyse konuyu daha fazla uzatmadan ve dağıtmadan gelelim “Susamam” isimli şarkıya, şarkıyı hiç dinlemedim, orada burada maruz kaldım mı onu da bilmiyorum, zerre umurumda mı derseniz, hiç değil! Kendimi bulmaya çalıştığım ve büyük bir arayış içinde olduğum dönemlerde ben de rap müzik dinledim, diğer birçok müzik tarzı gibi! Zaten takdir edersiniz ki insanların karakterini şekillendiren biraz da çevresindeki insanlardır. Benim gibi çevresine hiç mi hiç ait olmayan biri olarak kendinizi bulmanız ise tahmin edeceğinizden çok daha zor diyebilirim rahatlıkla. Şu an bu yazıyı okuduğunuz web sitemi incelediğinizde de, benimle ilgili bazı şeylere baktığınızda da çok rahat görebileceğiniz gibi, ben bir Rock/Metal müzik dinleyicisiyim. Ben hiç mi rap müzik dinlemem? Tabii ki dinlerim! Ama öyle birileri gibi popüler oldu diye değil, gerçekten hoşuma gittiği için dinlerim. Aynı şekilde popüler oldu diye de koşa koşa peşinden gitmem bir şeylerin! Bu söylediğim sadece Rap müzik için geçerli değil, hayatım boyunca hep doğru düşündüğüm şeyleri yapmaktan yana oldum, gerçekten doğrudur ya da yanlıştır bilemem, bazı şeyleri yaşamadan göremeyiz malum, işte müzik zevkim de aynı bu anlayışla şekillendi diyebiliriz. Sağlam bir Rock/Metal müzik dinleyicisi olsam da kulağıma hoş gelen her tarz müziği dinlerim, bu durum benim Rockçı/Metalci olduğum gerçeğini değiştirmeyeceği gibi yukardaki satırlarda da bahsettiğim insanları Rapçi yapmaz biliyorum ama bu olay çok başka bir şey. Biliyorum biraz fazla uzattım, konudan ziyade kendimi ve kişisel düşüncelerimi aktardım ama malum burası benim kişisel web sitem ve bu yazıyı ben kaleme alıyorum, o yüzden kendimi tam ve doğru şekilde ifade etmek istiyorum ki bir yanlış anlaşılma olmasın. ?

Son olarak değinmek istediğim asıl ve en önemli konulardan biri de şu ki, bu iş ilk yayınlandığında ben başta olmak üzere Rock/Metal camiasına gönül vermiş ya da Rock/Metal camiasının önde gelen isimlerinden olmayı başarmış birçok kişi de bu konu hakkında şöyle bir değerlendirme yapmaktan kendini alamadı. O değerlendirme de şuydu; “Rock/Metal müzik camiası en başından beri her türlü haksızlık karşısında asla susmuyor ve bunu en net ve en sert şekilde, her koşulda ve her yerde zaten dile getiriyordu, sizin aklınıza şimdi mi geldi? Ya da şimdi mi destekler oldunuz?” Son derece haklı bir isyan olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz! Biraz olsun müzik bilgisi olan, aklıyla mantığıyla düşünüp hareket edebilen her insan bunun böyle olduğunu bilir zaten, aksini iddia edenlere de bir şey demeye gerek bile yok.

Bilenler zaten gayet iyi bilir de, bilmeyenler için ilk aklıma gelen birkaç isim ve şarkıyı örnek vermek istiyorum konuyla alakalı, bunlar kimdir, neyin nesidir, oralara çok da girmek istemiyorum açıkçası çünkü yazı zaten gereğinden fazla uzadı, daha da uzatıp sizleri sıkmak istemem. Hem artık teknoloji çağındayız malum, merak eden, bir şeyleri öğrenmek isteyen her türlü arayıp bulur zaten.

1) Pentagram

2) Murder King

3) Mor Ve Ötesi

4) Hayko Cepkin

5) Ogün Sanlısoy

6) Bulutsuzluk Özlemi


7) Moğollar

8) Kurtalan Ekspres

9) Kaan Tangöze

10) Ari Barokas

11) Şebnem Ferah

12) Deniz Demiröz

13) Kaçak

Not: İsimler ve şarkılar random dizilmiştir!

Rock/Metal camiasının hemen hemen hepsinin bu isimlere dahil edileceğini belirtmekte fayda var, yukarıda da belirttiğim gibi, ben ilk aklıma gelen ve özellikle de bu olaydan önce yakın zamanda yayınlanan çalışmalara yer verdim sadece! Bu çalışmalar çok daha önce yayınlanmışken, bu insanlar çok daha önceden, hatta senelerdir bunu yaparken hiçbir şekilde destek görmemişken, birkaç tane adını sanını bile bilmediğimiz rapçinin yaptığı bir işin bu kadar destek görmesi de bana göre resmen iki yüzlülüktür! Aksini iddia eden varsa da nedenini merak ettiğim için açıklamasını okumak isterim doğrusu, aşağıdaki yorum bölümüne düşüncelerini dile getirmek isteyen herkesi bekliyorum.

Daha önce de belirttiğim gibi şarkıyı dinlemedim, dinlemeyi de düşünmüyorum çünkü birileri vıcık vıcık bir şeylerin edebiyatını yapıyorsa ben orada olmayı tercih etmiyorum. Zaten ben bu yazımda da şarkıyı eleştirmiyorum, insanların tutumunu eleştiriyorum. Son olarak şunu da belirtmek isterim ki hiçbir kişiye ya da tarza karşı bir nefret beslemiyorum, dediğim gibi yeri geliyor ben de hoşuma gidince kendi tarzım dışındaki şarkıları dinliyor, paylaşıyor ve bu insanları destekliyorum ama bunu her zaman yapıyorum, bazıları gibi bir şeyler popüler olduğunda değil! Benim kızdığım ve yanlış bulduğum tek nokta budur! Bu yazıyı kaleme alma nedenlerimin başında da bu geliyor zaten.

Gerçekten bir şeyler yapmak isteyen, içinden geldiği gibi davranan, gerçekten samimi olan ve zoru görünce bırakıp kaçmayanlara lafım yok, bütün derdim laf olsun diye iş yapıp, zoru görünce kaçan ya da popülerliği bitince unutup giden insanlarla, öylelerinden olmayan biri olarak, size de öyle olmamanızı tavsiye ediyorum. Başka bir yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın!