Tepki İnsanı Yalana Sürükler Mi?

2175

BU YAZININ PODCASTİNİ AŞAĞIDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Uzun bir aranın ardından yeni yazımla herkese merhaba!

Bu yazıda yalanları, insanların tepkilerini ve neden böyle davrandığımıza dair düşüncelerimi kaleme aldım, keyifli okumalar! 🙂

Hepimizin birilerine veya bir şeylere tepki göstermişliği vardır, hatta birçoğumuzun yaptığı bazı şeylerden dolayı, yakın çevresinden tepkiler gördüğü de vardır. Bu yapılan şey çok ufak bir şey de olabilir, çok büyük bir şey de. Önemli olan tepki gösterilmiş olmasıdır. İnsanlar neden aşırı tepki verirler ufak tefek şeylere onu da anlamak zor… Böyle böyle insanlar yalan söylemeye, içlerine kapanmaya başlıyorlar bence çünkü en ufak şeyi bile söylemekten çekinir hale geliyorsun. Bir şeyleri söylemeye çekindiğinde de önce içine kapanıyorsun sonra da çok üstüne gelinirse ya da söylemek zorunda kalırsan direk yalanı yapıştırıyorsun! Bu senin suçun mu? Bence değil! Dediğim gibi insanların gösterdiği aşırı tepkinin bir yansıması bu… Yoksa yalan söylemeye bayıldığımızdan falan değil yani. Günümüzde birçok insan yalana sarılıyor en ufak şeylerde bile onu da hiç anlamış değilim de neyse.

vp3wve2y_z8

 

İnsanlar en önemsiz şeylere bile büyük tepkiler gösterdiğinde, en önemli şeylerde ne derler acaba, nasıl bir tepki verirler diye düşünmeden edemiyor tabi insan ve bu yüzden bazı şeyler sır olarak kalıyor ve böyle devam ederse de kalmaya devam edecekler. Öncelikle insanlar bir şeye tepki göstermeden önce düşünmeliler, bir şey daha önce oldu diye aynı şey tekrar edilecek diye bir kural yok sonuçta. Bir hatayı bir kere yapan aynı hatayı ikince kez yapacak değil, ha yaparsa yine tepkini gösterirsin ama hata gerçekleşmeden büyük tepkiler göstermek ne kadar doğru tartışılır. Ufak tefek şeylerde önemi yok ama büyük bir hata yapılacaksa önemlidir tabi. İnsanlar bir kere bir şeyi yaşayınca, hep öyle devam edecek sanıyorlar ama hayat öyle değil işte. Bazen, hatta çoğu zaman farklı farklı şeylerle karşına çıkabiliyor. İnsan birazda bundan affalıyor ve hata yapmaya yöneliyor bence, e sonrada tepkiyle karşılaşıyor tabii ki, bundan daha doğal ne olabilir ki? Benim bahsettiğim en ufak şeylerde bile çok büyük tepkilerle karşılaşılması, insanlar tepki göstermeden önce olayı bir anlamalı, e tabi anlayabilmesi için de dinlemeli, bazılarının dinlemesi de yetmiyor tabi o da ayrı konu.

maske-1492336-622x360

 

Uzun lafın kısası, birbirinizi önce bir dinleyin, sonra anlayın, ondan sonra tepki gösterecekseniz gene gösterin ama abartmayın! Hele ki anlamadan, dinlemeden ortalığı ayağa kaldırmak hiç doğru değil, yapmayın! İnsanların heveslerini kursaklarında, lafı ağızlarında bırakmayın! Bırakmayın ki insanlar içlerine kapanmasın, size en ufak şeylerde bile yalan söylemek zorunda kalmasınlar… Karakteristik olarak öyle davrananları bu konunun dışında tutuyorum tabii ki, benim bahsettiğim yalan söylemeyi huy edinmemiş olan insanlar, onlar da yalan bataklığına girmesinler diye söylüyorum bunları. Fazla baskı iyi değildir, ya hata getirir ya da güven sarsar o yüzden her şeyin dozunu bilin ve ona göre davranın, emin olun kaybetmezsiniz! Eğer bunu yaptığınız için pişman olursanız da yine kaybeden siz olmazsınız, sizin iyi niyetinizi boşa çıkardığı için kaybeden karşınızda ki olur. Siz üzerinize düşeni yapın, gerisini boş verin. Victor Hugo’nun bu güzel sözüyle yazımı noktalıyorum; ”İnsanlar, yalan söylemek zorunda kaldıkları kimselerden nefret ederler.”

Başka bir yazı da görüşmek üzere, takipte kalın! 🙂